BLOG

Vzkaz všem freelancerům

Vzkaz všem freelancerům

Dnes je mi třicet. Je to tady, dohnalo to i mě. Nakročení do druhé třetiny života mě přimělo k zamyšlení, co jsem vlastně tu první třetinu dělal, jak jsem ji strávil a jak se mi (zejména pracovně) dařilo. Tenhle článek bych chtěl věnovat všem, kteří zvažují, zda jít či nejít podnikat na volnou nohu.

Jak to všechno začalo

Prodával jsem SEO pod hlavičkou jedné společnosti (nechci ji jmenovat, už stejně ani neexistuje). A patrně už tam se začala projevovat moje záliba v podnikání, protože po dvou letech ve firmě jsem došel k závěru, že mít nad sebou šéfa a plnit někdy zcestné úkoly pod cizí hlavičkou pro mne příliš nebude. S kamarádem jsme odešli a založili si vlastní s.r.o. zaměřené právě na SEO služby a tvorbu webů. Tam jsem působil už nikoli jako obchodník (respektive jen z části), ale hlavně jako SEO konzultant. Přivádět návštěvníky na web mě prostě bavilo.

Jak se ale říká, že na podnikání je jeden málo a dva jsou moc, mohu potvrdit – je to pravda. Po dvou letech jsem svůj podíl ve firmě prodal a odešel. Tentokrát už skutečně na volnou nohu.

Stal ze se mne freelancer

Užíval jsem si svobodu, možnost pracovat kdykoli a kdekoli chci, ježdění po výletech, trávení času s rodinou (tehdy vlastně jen manželkou a psy)… Bavilo mě to, byl to pocit k nezaplacení, který jsem do té doby příliš neznal.

Dnes, po těch sedmi letech na volné noze, bych už určitě neměnil. Myslím si, že žádná firma nebo agentura mi nikdy nebude schopna nabídnout víc, než mám. A nemyslím tím peníze (kterých si jako freelancer také vydělám dostatek), ale hlavně tu svobodu, možnost volby, vybírání klientů, vybírání  spolupracovníků a kolegů – zdravím kamarády z Markeťákova :-)

Díky freelancingu mám taky čas na vlastní projekty, které mne ze začátku jen bavily, dnes už i částečně živí – například moje eshopy SmallCars a Moduni. Být zaměstnán ve firmě od nevidim do nevidím, nikdy bych ty eshopy nerozjel.

Jsem s tím, co se mi povedlo vybudovat, hrozně spokojený. Mám rád svůj život, svou práci, a kdyby to šlo, chtěl bych to dnes zmrazit a prožívat to pořád dokola. Na druhou stranu jsem v očekávání nových výzev, které přijdou. Takže se na další roky docela těším :-)

Proč to vlastně píšu?

Sám moc dobře vím, že začátek nebyl jednoduchý. A tak bych chtěl bych pomoct mladším, začínajícím freelancerům. Všem těm, co ještě váhají, jestli do toho jít nebo ne.

Nebojte se toho. Běžte do toho. Je to běh na dlouhou trať a čím dřív začnete, tím dřív se vám povede dosáhnout spokojenosti. A pamatujte, že někdy i cesta může být cíl :-). A jestli vám tenhle článek dodá odvahu, pak splní svůj účel.

Nebojte, není k tomu potřeba vlastně nic extra. Nepoužívám GTD metody, nebojuju s prokrastinací, neměřím čas v togglu, nemám v prohlížeči stovky rozšíření a nástrojů. Vystačím si s google docs, google kalendářem a mailovým klientem.

Cestu k úspěchu – ano, dnes asi můžu říct, že k úspěchu, jsem vyšlapal po krůčkách. Oboru se věnuju dlouho, znám ho z pozice prodejce, projekťáka, konzultanta i klienta. A všechny tyhle zkušenosti mě vždy o něco obohatily. Vždy jsem získal na jednu věc další pohled. A to je to, z čeho těžím dodnes.

Když mi bylo dvacet, chtěl jsem vydělávat padesát tisíc měsíčně. Dnes vím, že ty opravdové hodnoty jsou jinde, a ač vydělávám víc, měřím úspěch jinak. Určitě to není o penězích, určitě to není o drahých autech, nebo značkovém oblečení. Svůj úspěch se snažím měřit tím, jak mě vnímá okolí, jak pomáhám svým klientům, jak o mě mluví kolegové nebo kamarádi, jak funguje moje rodina, která mi v mé cestě hodně pomáhá.

se synem Jaroslavem

A co je tedy pro freelancera to nej?

Jak říká kamarád Robert, jediné, na čem je potřeba pracovat, je vaše dobré jméno. Vaše značka. To je to nejpodstatnější a nejcennější, co máte. A podle mě k jeho získání vede jediná cesta – dělejte svoji práci pořádně a poctivě. Dělejte ji tak, abyste se ni nestyděli, abyste se nebáli ji ukázat konkurenci, nebo vašemu učiteli :-)

Zní to hrozně jednoduše - uznávám, že to mnohdy zas tak snadné není. Hlavně ze začátku budete bojovat s tím, jak získávat zakázky, jak se uchytit, a tak dál. Mě se v tomhle ohledu osvědčilo hlavně si věřit, mluvit s lidmi a chovat se k nim slušně. Snažit se je pochopit, vcítit se do nich. A fakt to funguje.

Dnes se podílím na opravdu zajímavých zakázkách, práci mám naplánovanou na měsíc a půl dopředu, řadu poptávek musím odmítat, protože bych na ně prostě neměl čas, pracuji s těmi nejlepšími v oboru, poznal jsem nové skvělé přátele a to mě neustále motivuje a posouvá dál.

Tak mi držte palce do druhé třetiny, já budu držet palce vám, kteří začínáte :-)

 

Další čtení

23 komentářů
20.3.2014, 08:03
Bylo mně ctí u toho dva roky s tebou být a smět se od tebe o podnikání leccos přiučit. Ať je těch dalších 30 ještě lepších :-)

P.S.: První!
20.3.2014, 08:25
Hezky se to čte. Začínal jsem podobně. Jen asi o 8 let později a to jsem jen o necelých pět let starší. Závidím klukům, kteří takhle brzy začnou.
Ikdyž závist je myslím špatné slovo. Přeju jim to. Jen mě mrzí, že jsem takto brzy nezačal taky.
Vše ostatní mám jako přes kopírák. Jen trochu časově posunutý.
Držím palce do druhé třetiny.
[3] Erik Webr
20.3.2014, 08:30
Tak všechno nejlepší do dalších let!
20.3.2014, 08:39
Pěkná inspirace a motivace pro začínající volnonožce.

Důležitá mi připadá zmínka o tom, že moc neřešíš "správné" aplikace, prokrastinaci, GTD a jiné. Hlavně na začátku volnonohaření totiž člověk (a u ajťáků je to přímo chorobné) hledá "tu správnou aplikaci nebo metodu", která mu podnikání skutečně rozjede. Faktem však je, že o aplikacích a metodách podnikání příliš není.

Ať se ti daří i nadále!
20.3.2014, 09:09
Martine, na rozdíl od Tebe jsem o skoro rok starší a na volné noze jsem pouhý rok. A posledním odstavcem souhlasím v plném rozsahu (jen nemám toho kamaráda Roberta ;-)) - tohle je i dle mého soudu cesta.
Jen tak dál, a ať se Ti daří!
20.3.2014, 09:11
Je to inspirativní článek. Jenom to není tak růžové, jak je to popsáno. Být na volné noze znamená mnohem více času, který je potřeba na práci. Jsou to obavy z toho, že člověk nebude mít zakázky. Je to posílání nabídek, které jsou někdy zcela bez odezvy. Práce pro některé klienty, kde není jednoduché uspět a někdy znalosti online marketingu k jejich úspěchu nepomohou. Ano, běžte zkusit podnikat. Ale vytvořte si pořádnou finanční rezervu a ujistěte se, že na to máte vybudovanou osobní značku a je o vaše produkty / služby na trhu zájem.
20.3.2014, 09:53
Pěkné zamyšlení. Připadá mi zajímavá ta cesta od zaměstnance přes s.r.o. zpět k živnostníkovi.

Chápu to tak, že vlastní firma je další logické patro nad živnostníkem. Nejen, že buduji svoji značku místo značky zaměstnavatele, ale zároveň se ztrácí přímá úměra mezi odpracovanými hodinami a financemi na účtu. Což tedy nemusí být vždy pozitivní ;-)
20.3.2014, 09:54
Být na volné noze - na tom je nejkrásnější to, z čeho lidé zároveň většinou mívají největší obavy: vzít na sebe plnou zodpovědnost (se všemi výhodami i důsledky). Fandím lidem, kteří chtějí být za sebe zodpovědní! Díky za článek.
20.3.2014, 10:05
Drž se chlape! A do dalších let spoustu dalších úspěšných a zajímavých projektů!!! Hlavně máš pravdu, že o penězích to úplně není, hodnoty jsou jinde.
20.3.2014, 12:13
Vše nej k narozeninám, hodně elánu do dalších let a díky za inspirativní zamyšlení ;-)
20.3.2014, 12:56
Ahoj Martine,

super článek. Užij si svůj narozeninový den! 30 je krásný věk. Mám radost, jak si to užíváš a že jsem k tomu tvému rozhodnutí stát se freelancerem koučováním kapkou motivace a odvahy před lety přispěl. :-)

Je super, jak jsi pro změnu ty, jako můj klient, tehdy pozitivně ovlivnil mé rozhodnutí, začít se osobnímu rozvoji a koučování věnovat na 100%.

Díky a blahopřeji ke kulatinám. Honza
20.3.2014, 13:36
Martine přeji ti další spokojená léta. Jak již psal někdo výše, letitý náskok je výhoda. Mě to posunula škola. Práce vypadá takto růžově a to i při pohledu na hodinovou taxu. Dle zkušeností různých lidí je fakturovaná doba max 1/3 odpracovaného času (vzdělávání, nabídky, komunikace..). Tak to jen na okraj pro ty, kteří by se chtěli osamostatnit.
[13] Mira
20.3.2014, 23:44
Drzim palce at se dari a tesim ze na sumar za dalsich 30 let :)
21.3.2014, 13:00
Jsi ták šikovný! :-) Líbí se mi ta část s kapesným. Měla jsem to stejně a mám za to, že je to u mně jeden z rozhodujících činitelů úspěchu. Jakékoliv budu mít v budoucnu peníze, své dítě taky budu držet penězma zkrátka :-)
[15] Milan
21.3.2014, 16:35
Ahoj,
Je to přesně tak jak si napsal. Ale začátky jsou hodně krušný :-d
[16] Ooo
22.3.2014, 11:48
Jen bych doplnil, ze cim pozdeji zacnete, tim je to horsi. V 20ti clveku staci par korun na mesic, bydli u rodicu / s kamosema a nema co ztratit. V 30ti, kdy ma manzelku a deti je rozjizdeni cekohkoli daleko, daleko narocnejsi.
A proto, cim driv zactnete, tim lip.

A taky jak je napsano, nebat se a nebyt liny rozjet vlastni veci, casem to muze bejt zajmavy prilepseni / hlavni prijem.

Ctj za captchu? (Vlozte prozim zanky, ktere vidite), ja jich tam vidim asi 200 :-)
22.3.2014, 19:43
Martine, bez přehánění musím říct, že článek co si napsal má větší inpirační hodnotu než celý copycamp :-)
Přěju hodně štěstí, sám jsme na navolnénoze a prožívám svoji druhou třetinu - rodina, výlety, svoboda a zodpovědnost s tím spojená. Rád bych to zmrazil, protože mám trochu obavu co za deset let budu vlastně dělat... Ked vidíš sám sebe za 10 let?
22.3.2014, 23:20
Zdravím, super článek. Odešel jsem minulý rok v listopadu z CS Technologies. Dokonce potom, co nás tam proškoloval Pavel Ungr, který odešel z H1 v podobný čas. Je to super. Svoboda, finance, naplnění a nadšení. To jsou moje pocity na volné noze za poslední 4 měsíce. :)
24.3.2014, 10:39
Martine díky za skvělý článek a přeju ti ať se ti daří takhle i dál. Jsem na volné noze už skoro dva roky a je pravda, že začátky nebyly lehké. Navíc jsem odcházel se Seznamu po 8-letech, když jsem měl vybudovanou docela velkou základnu klientů. Ale vůbec nelituju. Spíš lituju, že jsem neodešel dřív. Díky téhle práci můžu pracovat ve Šluknovském výběžku (kde se mimochodem stále něco zajmavého děje, jen se o tom moc neví) mám to kousek do Českoho Švýcarska takže si to docela užívám a mám víc času na svoje koničky i rodinu.
28.3.2014, 01:22
Dobrý den Martine,
jsem rád, že mám příležitost taky zmínit své výročí, neslavím sice 30 let života, ale 1 rok od chvíle kdy jsme vás oslovili ke spolupráci. Od našeho seznámení ve společnosti Optifor uplynula spousta let, stále jste se věnoval SEO, reference na vás byly skvělé, školitel, a tak nebránilo nic tomu svěřit osud naší firmy s 14-ti letým fungováním do vašich rukou. On-line je naším strategickým kanálem k získávání validních poptávek. Vaše doporučení a analýza klíčových slov směrem co nejblíže k B2C klientům, "protože jsou to Ti samí lidé jako naše cílová skupina B2B" byla ale fatalním omylem. Korunovací tohoto nejhoršího rozhodnutí byl výběr dodavatele k realizaci webu dle vašeho doporučení, pan Valenta je schopným web designerem, ale nevím jak daleko jsou jeho zkušenosti s B2B... A tak se to stalo, v takto špatné kondici jsme neměli ani ten nejstarší web od Optiforu tisíckrát "šroubovaný" od jiných dodavatelů. Nechodí poptávky, uživatelé nerozumí co na stránkách mají dělat. Sám web designer po testování navrhl změny včetně úplně jiné koncepce klíčových slov. Musí to být B2B, dárky jak jste to navrhl, lidé z marketingu nekupují, ty chtějí reklamní předměty. A Vy, freelancer, jste to vzdal asi měsíc po spuštění... Záminkou byly neshody se mnou, víte ale kdybyste byl firma a ne freelancer, měl bych dovolání, takhle jste to jedním emailem ukončil a konec. Věděl jste už tenkrát, že to nebude mít výkon jaký jste plánoval vzhledem k tomu, že vaše hodnocení vyplývalo z výkonu a počtu poptávek? "Peníze nevracím, dál nic nedělám..." Takže za mě, rozdíl mezi freelancerem a s.r.o.? Jednoznačně s firmou mám záruky, ta buduje jméno, freelancerovi když to nevyjde, vždycky se zase může zaměstnat... Pokud bych mohl poprosit zúčastněné v tomto blogu, můžete hodnotit výrobek pana Matějky a Valenty? Třeba by se nám společně podařilo přijít na řešení... Moc bych si přál vrátit se tam, kam jsem se několik let dostával...
Děkuji.
JR
28.3.2014, 08:41
Jan Rychtařík: vztah mezi Vámi a kolegou z oboru mi nepřísluší komentovat. Z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy vše vyjde podle představ konzultanta. Také mám hodně úspěšných zakázek a několik, kde se to prostě z různých důvodů nepodařilo.

Možná komentář z jiného úhlu pohledu, protože jsem pracoval několik let v marketingu významné softwarové firmy. Na reklamní předměty jsme měli agenturu. Pokud mám dobré zprávy z trhu, tak v marketingu firmy šetří. "Zbytečnosti" typu dárky se škrtají jako první, aby byl rozpočet na reklamu. Váš internetový obchod na první pohled nevypadá špatně, byť bych některé věci z hlediska použitelnosti upravil.

Podívejte se do Google Analytics, kde Vám klesá návštěvnost a co tvoří největší rozdíly oproti letům, kdy se vám dařilo. Berte v úvahu změny na trhu, kdy určitě narostla nová konkurence. Stačí si zadat "reklamní předměty" na Seznamu.

Když Vám nefunguje online, vzal bych telefon a začal bych prostě obvolávat všechny online marketingové asistentky a produkční ve firmách (v PPC jsem Vás viděl). V oblasti SEO zkuste posílit výrazy, které se týkají reklamních předmětů, VIP dárků, dárků pro obchodní partnery apod. Zvažte posílení slov, která se týkají "reklamní předměty Praha". Udělejte si znovu analýzu klíčových slov a zkontrolujte, zda-li pokrýváte všechny výrazy na svém webu.

S panem Matějkou zkuste zajít na kafe a domluvit se přátelsky třeba na obnovení spolupráce nebo jiném vhodnějším řešením. Případně si najděte prostředníka, mediátora, abyste si nemuseli vyřizovat vzkazy v komentářích. Hodně štěstí.
[22] Jan Juna
27.4.2014, 01:31
Ahoj..
Je mi 24, prave koncim skolu a naplno se poustim do freelancingu.

Doufam, ze v mych 30ti letech budu moci napsat stejny clanek.

Dekuji za dobre cteni a preji, at se dari i nadale :-)
16.5.2014, 11:30
Hodně štěstí, ať se ti dalších 30 let vede ještě lépe. :-)

Také občas tweetuji,
co mne kde zaujalo.

Podívejte se.