BLOG

Jde to i bez provize!

Jde to i bez provize!

Za posledních čtrnáct dnů se na mě obrátilo celkem šest lidí, kteří mi nabízeli, že když doporučím jejich služby, budou se mi revanžovat. Dají mi bakšiš. Všimné. Provizi. Podmáznou mě. Nechci takové lidi doporučovat. Dneska ve zkratce vysvětlím, proč.

Nemám doporučování za provizi rád. Je to velmi jednoduché. Doporučuji proto, že jsem přesvědčený o kvalitách dotyčného. A když někdo doporučí mě, tak opět z tohoto důvodu. Neočekávám za to peníze, a také je za doporučení nikomu nedávám.

Jednoduše ve třech bodech

  • Nejsem tak dobrý v tom co dělám, tak si potřebuju doporučení kupovat?
  • Doporučím někoho, kdo mi dá provizi a on se mi odmění tím, že zakázku podělá a já budu za blbce?
  • Když mě ostatní doporučí jen za peníze, jsou opravdu přesvědčeni, že svou práci umím dělat dobře?

Freelanceři i korporace

Mezi těmi, kdo mi nabídli úplatek (pardon, provizi), nebyli jen malá začínající webdesignerská studia či freelanceři, kteří potřebují do začátku sehnat zakázky. Byly mezi nimi i opravdu velké firmy, které třeba vyrábějí weby. Čekal bych takový přístup spíš právě u těch začínajících, kteří zoufale hledají klienty, které by mohli zkasírovat, a tak se unáhlí a pokusí se někoho podmáznout. Ale u velkých firem, které jsou zaběhnuté a měly by tedy fungovat dobře - tam mě  to opravdu překvapuje? Nebo i ti to mají zapotřebí?  

Co z toho plyne? 

O firmách a lidech, kteří mi provizní spolupráci navrhovali, jsem si jednoduše udělal obrázek. Nebudu je doporučovat dál, protože tím, že mi nabídli provizi za doporučení mám klientům, ztatili v mých očích punc kvality. Přestal jsem věřit, že svou práci opravdu umějí, když mají potřebu si doporučení kupovat.

O provizích v podnikání psal nedávno i Robert Vlach - pohled z jiného soudku. Naopak se docela ztotožňuji s článkem Hozny Tichého. Podobně to má třeba i Lukáš Pítra.

Jak to máte s provizemi vy? Napište mi do komentářů :-)

 

 

Další čtení

6 komentářů
29.4.2014, 14:21
U mě platí, co jsem napsal ve svém článku http://www.jantichy.cz/blog/s-timhle-za-mnou-nechodte.

Tvůj postoj „nebudu je doporučovat dál, protože tím, že mi nabídli provizi za doporučení mám klientům, ztatili v mých očích punc kvality“ už je myslím až příliš vyhrocený, dovedu si představit, že provizi za doporučení nabízí i docela kvalitní firmy z jiných důvodů, než že by to byli loseři, které by jinak nikdo nechtěl.
[2] Martin
29.4.2014, 14:55
Honzo narážím na situaci když je ti nabídnuta provize za to, ze jedna firma vyhraje výběrové řízení u klienta. To je proste hnus a nezaslouží si, aby byla doporučována dal.
29.4.2014, 20:41
Co když člověka/firmu již doporučujete (jste o kvalitách přesvědčen) a oni vám posléze nabídnou provizi?

Jinak osobně doporučuji bez provize.
13.5.2014, 09:16
Pokud je člověk přesvědčen o kvalitě svého produktu, o kterém třeba někomu napíše, je to výhra. Kvalitní produkt lidé doporučují, protože ví, že je dobrý a firma za něj ani dávat provizi nemusí.
[5] petr
14.6.2014, 23:04
Když mi kamarád/obch. partner dohodí kšeft, ani se o provizi nemusíme bavit a automaticky se s ním po proplacení zakázky vyrovnám (ale to už je trošku vyšší level obchodu), a to očekávám i z jeho strany.. takhle to v obchodním světě funguje. Když např. architekt dohodí bazénáře, krbaře a dostane provizi a mimo jiné upevnění obch. partnerství, tak proč by tomu mělo být jinak i u webařů.. neodměnit se za doporučení je spíš vyžírkářství a to do budoucna nic dobrého nepřináší.

PS: Znáte affiliate?
4.10.2016, 16:25
Máte plnou pravdu v tom, že doporučit někoho neznámého je riziko, je to jako dávat za něj (resp. pro něj, pro jeho zisk) svou ruku do ohně za nějakou odměnu. Jinak je to ovšem v případě například vlastní, dobré a osobní praktické zkušenosti s určitým produktem nebo službou - zejména vzorná a poctivá práce (někdy i nad rámec objednávky) si myslím zaslouží uznání, pochvalu nebo i doporučení, a to i bez úplatku - a takovéto doporučení, pokud se o něm dotyčný dozví, je odměnou, je vysoce motivační, zavazující a podporuje kvalitu.

Také občas tweetuji,
co mne kde zaujalo.

Podívejte se.