BLOG

Jakými fázemi by měl váš projekt projít

Jakými fázemi by měl váš projekt projít

Často mne oslovují lidé, kteří fungují v offline businessu a rádi by se vrhli na internet. Nebo mají starý, nefunkční web a potřebují jej z gruntu předělat a rozjet. Nebo mají třeba i poměrně nové online řešení, ale moc dobře jim nefunguje. Potřebují pomoc. A všechny je spojuje to, že potřebují práci od různých specialistů a mnohdy neví, jaké činnosti nebo konkrétní lidi vlastně mají chtít.

Tenhle článek nebude pro většinu šikovných marketérů nic nového, píšu jej spíš jako odpověď, kam takovéto lidi odkázat a nepsat do mailu pořád to samé. Je to poněkud delší čtení, než je u mě obvyklé. To asi proto, že ani zodpovědná tvorba webu není na chvilku, ale chce to svůj čas.

V kostce jde o následující kroky

 • Zanalyzujte stávající stav
 • Definujte, čeho chcete dosáhnout
 • Zjistěte, jak vás lidé na internetu hledají
 • Pochopte, kdo jsou vaši zákazníci
 • Připravte lidem na webu odpovědi na jejich dotazy
 • Vymyslete, co, jak a kde chcete lidem říct, aby k vám přišli
 • Navrhněte prototyp webu
 • Oblečte jej do grafického kabátu
 • Naprogramujte web

A teď se podívejme na jednotlivé body podrobněji.

Analýza aktuálního stavu

První a mnohdy často podceňovaný bod je analyzovat aktuální stav projektu. V zásadě jde o to si uvědomit, zda opravdu potřebuju zcela nové řešení a vše co nyní mám, mám zahodit do koše, nebo mi postačí jen dílčí úpravy? A když budou jen dílčí, jak moc do hloubky jít? A když z gruntu znova, vrátí mi to? Kdy? Je jádro mého businessu opravdu zdravé?

Celá tato fáze je vlastně o rozlousknutí otázky, zda a do jaké míry se mi vyplatí, do celé rekonstrukce projektu jít. Já se snažím zkoumat, v jakém stavu web po technické stránce, jaký má potenciál růstu v návštěvnosti (ať už z vyhledávačů, nebo jiných kanálů), jak se na trhu chová konkurence, jak je klient konkurence schopný vůči ostatním hráčům, jaké jsou konkurenční výhody projektu, a tak dále.

 • Kdo to udělá: konzultant ve spolupráci s klientem
 • Co je výstupem: realizace mnohdy probíhá jen na základě čísel a diskuze s klientem. Čísla z Google Analytics v kombinaci s obchodními výsledky většinou postačí. Záleží na povaze a potenciálu projektu. Stává se i to, že si klient uvědomí, že jeho business nedává takový smysl jak by chtěl a bude lepší jít dělat něco. Než v tom utopit dalších půl milionu a pak si rvát vlasy.

Definice cílů a stanovení strategie

Pakliže jsme se shodli na tom, že můj business může fungovat dobře a je smysluplný, pojďme se podívat na to, co z toho můžeme dostat. Definice cílů je velmi podstatný milník - nepodceňujte to - vězte, že bez námahy fungující web neuděláte. Uvědomíme si, čeho vlastně chceme dosáhnout. Kolik vydělat, kolik lidí přivést, kolik pageviews zařídit, kolik rozeslat newsletterů... Nechci tomu říkat nějak extra honosně jako business plán, spíše pokusit si spočítat, co z projektu můžu vytěžit a napsat si to.

Důležité je definovat cíle přesně. Takové to „zvýšit maximálně jak to půjde“ je o ničem. Snažte se o absolutní čísla v konkrétním časovém horizontu.

 • Kdo to udělá: konzultant s klientem, velká část práce je na klientovi, konzultant jen koriguje a přidává k tomu svou zkušenost
 • Co je výstupem: stručný přehled o tom, čeho chceme dosáhnout. Ideálně v několika variantách – tedy pesimistická, střední a ideální.

Analýza klíčových slov

Pro získání povědomí o businessu, ve kterém se pohybuji, potřebuji dobře chápat, jak se lidé na mé produkty či služby ptají (vyhledávačů). Jak jim říkají, jaká používají synonyma, jak svůj výběr upřesňují, když jim vyhledávač správně neodpoví, jaké parametry zboží jsou pro ně důležité, jaké další otázky ohledně sortimentu zákazníci mají?

Analýza klíčových slov pomocí OpenRefine

Jednoduše řečeno – analýza klíčových slov je taková sonda do hlavy zákazníka. Pakliže nevím, na co se mě zákazník ptá, asi těžko mu budu schopen uspokojivě odpovědět.

 • Kdo to udělá: SEO konzultant, je vhodné, když má zkušenost či povědomí o vašem oboru (jakože analýzu klíčových slov pro autoservis udělá asi snadněji a rychleji pumpař, než zdravotní sestra z Klokánka – čímž se nechci pochopitelně ani jednoho povolání dotknout!)
 • Co je výstupem: v ideálním případě klasifikační analýza klíčových slov – tedy přehled o tom, jaké dotazy existují, jak je zákazníci upřesňují, na co se ptají, kolika různými dotazy se ptají na stejnou věc...

Definice uživatelských person

Když připravujeme nový web, je potřeba pochopit zákazníky. V tom nám už pomáhá analýza klíčových slov. Nicméně tam pracujeme jen s daty, které už lidé do vyhledávače zadávají. Proto je často vhodné jít ještě dál – sestavit uživatelské persony.

Princip tkví v sestavení několika modelových zákazníků a co nejvíc detailně je popsat. Tedy kdo jsou, jakou práci dělají, kolik vydělávají, kolik mají dětí, jakým jezdí autem, kde bydlí, a tak dále a tak dále. Díky tomu budeme schopni přesněji odhadnout, jak se asi budou na webu chovat, s jakou motivací na web přicházejí a co je pro ně důležité. Hezky o personach také psal Mike King na Moz.com (anglicky).

Ano, správně – často je to jako věštit z křišťálové koule. Proto nám mohou pomoci například pohovory s prodejci vašeho zboží – tedy s lidmi, kteří komunikují se zákazníky dnes a denně. Ti vám o nich prozradí zcela určitě nejvíc

 • Kdo to udělá: UX konzultant, klidně i SEO konzultant s rozumným přesahem
 • Co je výstupem: ujasníte si, kdo je váš zákazník a budete schopni samotný web i vaše další aktivity lépe přizpůsobit 

Sestavení informační architektury

Zde se opět vracíme k analýze klíčových slov. Pakliže už víme, jak se lidé vyhledávačů ptají a co je zajímá, je naší povinností k tomu nový web přizpůsobit. Vycházejme z principu vyhledávačů: potřebují mít na jakýkoli dotaz dost dostatečně kvalitních odpovědí. Tedy pro nás z toho plyne navrhnout strukturu tak, aby pro každý dotaz či klíčové slovo existovala na webu odpověď ve formě vstupní stránky.

Rozkreslení vstupních stránek v tabulce

 • Kdo to udělá: webový architekt ve spolupráci se SEO konzultantem
 • Co je výstupem: rozkreslená struktura webu, dopodrobna, se všemi typovými stránkami, které na webu mohou vzniknout. U eshopů věnujte zvláštní pozornost parametrické filtraci zboží

Obsahová a komunikační strategie

Víme, jak nás hledají, víme, co jim odpovědět, a víme, kdo naši zákazníci jsou. Nyní je potřeba se rozmyslet, kde a čím je chceme zaujmout.

K tomu slouží obsahová strategie (někdy se jí říká i obsahově komunikační strategie). Zní to velmi honosně, ale v podstatě jde o promyšlení online marketingových aktivit a jejich  přizpůsobení našim zákazníkům podle toho, kde se na internetu pohybují, jaký obsah chtějí číst (sledovat, ...), a jak je za jeho pomoci motivovat k návštěvě webu.

Výběr cílových skupin a vhodného typu obsahu

Součástí obsahových strategií by určitě měl být minimálně hrubý redakční plán – tedy kdy a co chceme publikovat, typologie webů vhodných pro získání pozornosti našich zákazníků, vymyšlené linkbaitingové strategie - tedy nápady, jak přilákat pozornost natolik zajímavým obsahem, který se bude po internetu šířit sám...

 • Kdo to udělá: obsahový stratég, případně SEO konzultant, ve spolupráci s klientem
 • Co je výstupem: sumář nápadů, jednotlivé nápady promyšleny do detailu, redakční plán a typologie vhodných webů

Návrh webu / tvorba wireframů

Dostáváme se do fáze, kdy už konečně bude něco vidět. Všechny podklady co máme do teď zpracované, nyní vezme UX specialista a začne  je skládat dohromady. Sestavovat je do podoby, která již docela připomíná web – sestaví takzvaný wireframe – neboli drátěný model webu.

Náhled wireframu nového webu

Jde o náčrt, kde není (nebo často nebývá) pracováno s grafickými prvky (barvy, všechny stíny, loga, fotky a tak dále), ale o funkční rozvržení prvků, které na webu budou. Je logické, že se to řeší až v této (relativně pozdní) fázi, protože bez analýzy klíčových slov, návrhu architektury a pochopení zákazníka nemůžeme nikdy navrhnou web, který bude dlouhodobě fungovat.

 • Kdo to udělá: UX specialista
 • Co je výstupem: funkční návrh webu pro všechny důležité podstránky

Tvorba grafických návrhů

No a dál už to asi znáte, schválený wireframe převezme (webový) grafik, který jej oblékne do grafického kabátu. Záměrně zmiňuji webový grafik – je totiž spousta designérů, kteří zaslechli, že dělat weby je trendy a dobrý rito, a tak přestali dělat letáky a pustili se do webů. A bohužel to tak většinou dopadá.

Grafický návrh webu mého kamaráda Lukáše

Věnujte tedy pozornost i tomu, s kým do toho jdete. Ostatně to platí i u všech dříve zmíněných profesí.

 • Kdo to udělá: grafik, designer...
 • Co je výstupem: hotové grafické návrhy ve formátu (ideálně) PSD

Technická realizace

A nyní se můžete pustit do technické realizace. Pakliže web redesignujete (tedy připravujete jeho novou verzi), nezapomeňte si pohlídat přesměrování starých URL na jejich nové varianty, prověřte indexaci webu a vše pořádně otestujte.

Také určitě nezapomeňte na nastavení analytiky, hlavně Google Analytics. Není nic horšího, když po roce provozu webu zjistíte, že se Vám data celou dobu měřila špatně a vy z nich vlastně nedokážete vůbec nic vyčíst.

Je potřeba vybrat dobrého partnera pro technickou realizaci. Tohle vydá na samostatný článek, protože vybrat tu správnou firmu (tedy rozumný poměr mezi cenou a kvalitou) je opravdu magie :-)

 • Kdo to udělá: vývojářská firma
 • Co je výstupem: funkční web

Jak to všechno dlouho trvá a kolik to stojí?

V ideálním světě by se celý tento postup dal stihnout řekněme za 2 - 3 měsíce. Bohužel, v ideálním světě nežijeme. Musíme počítat s dalšími projekty, které konzultanti řeší, dovolené, prodlevy ve schvalování klíčových fází, zdlouhavá komunikace, takže reálný odhad je okolo 5 - 6 měsíců.

Zažil jsem však ale i případ, kdy proces trval necelé 2 roky. Za svou praxi jsem zjistil, že nejčastější prodlevy jsou v bodech, kdy je potřeba vyjádření / schválení od klienta (a čím víc lidí na straně klienta do toho mluví, tím hůř :-), na druhé straně bývají nejčastější prodlevy u grafiků (bez urážky :-).

No a kolik to stojí? To opravdu těžko říct. Hodně záleží na tom, koho si ke spolupráci vyberete. Dá se to zvládnout za 100 až 150 tisíc, ale taky za 800 tisíc. Tady opravdu těžko odhadovat. Na podobné téma psal nedávno i můj kolega a kamarád Honza Kvasnička

A dovolím si rovnou doporučit pár jmen, za které dám ruku do ohně.

A jak řešíte svůj projekt Vy? Jaké máte zkušenosti s termíny? 

 

 

Další četní

64 komentářů
14.5.2014, 11:15
Martine moc dobře sepsáno. Nevím, jak u vás v Praze, ale i viz komentáře u Honzy Kvasničky - myslím, že málo která středně velká firma dělá web za 100k. Realitě je blíže do 50k a i za ty si myslím, že se to dá zprocesovat. Samozřejmě se ale musí hodně škrtat na čase konzultantů, aby se zaměřili na ty nejdůležitější věci - z vašeho seznamu by to typicky bylo zvládnutí úvodní analýzy, definování cílů, akw, cílové skupiny a marketingové strategie v čase 10 hodin. Výzva? Možná ano, ale myslím si, že se v tom čase dá zvládnout dost na to, aby byl výsledek kvalitní...nevím jestli někdy bude situace u klientů, že budou ochotní před návrhem webu utratit desítky tisíc za konzultace.
14.5.2014, 11:17
V nízkorozpočtové variantě lze tyto kroky zvládnout v rozmezí 5 - 10 000 Kč. V této cenové hladině e pochopitelně některé kroky musí udělat jinak nebo vynechat. Zmiňovaných 100 - 150 tisíc korun může být pro některé podnikatele opravdu nesmyslný výdaj.
14.5.2014, 11:33
Pánové, ono dost záleží o jak ambiciozních klientech se bavíme. Pokud řešíte prodeji bižu nebo dudlíků nějakou maminkatelkou doma z obýváku s ambicí generovat 5-10.000 měsíčně tak se dá příprava skutečně zvládnout "za babku".

Pokud se bavíme o seriozních podnikatelských projektech, zejména jak Martin píše firem již etablovaných v offline, pak 10 hodin na přípravu není obvykle výzva ale systémové lajdáctví.

Navíc Petře, ono to "šetření na konzultantech" a přípravě sice přinese krátkodobě lepší finanční obrázek, ale dlouhodobě to velmi často přinese různá nedomyšlení, nedodělávky, strategické chyby vyžadující opravy, úpravy, restarty, vícepráce (na kterých vás btw běžný český grafik / programátor zkásne za výrazně více, než běžný marketák).

A to je ten lepší případ, kdy šetříte na dobrém konzultantovi, kterému zadáte jen osekaný základ. Pak je tu samozřejmě cesta výběru superlevného dodavatele a to asi nemá potřebu komentovat, tam se většina zkušených firem už poučila dostatečně :-))

Pro info: klientů ochotných utratit desítky tisíc za důkladnou přípravu je poměrně hodně a stále přibývají. Často jsou to firmy, které už za sebou mají nějakou tu "škudlící" zkušenost a zjistili, že na předělávkách, opravavách a strategických restartech vyplývajících z rozhodnutí, která se nepromyslela, nedocenila či podcenila utopili řádově více, než kolik na začátku ušetřili.
14.5.2014, 11:52
Lukáš Pítra: dovolím si trochu nesouhlasit :-). Stojím přímo za značkami, kde se investice na konzultanty a podobné služby pohybovaly opravdu v té nižší rovině. Dnes se jedná o poměrně úspěšné firmy nebo podnikatele. Rozhodně nešlo o projekty typu "paní chce prodávat na mimibazaru". Šetřit lze chytře, projekty realizovat opatrně a růst může probíhat postupně. Až si projekt dostatečně vydělá, může si pak dovolit investovat třeba do grafiky na míru. Do té doby může za určitých okolností fungovat na šabloně z USA za 15 dolarů. Analýzu klíčových slov si může klient udělat pod vedením konzultanta sám, ddto stanovit cíle webu.

Naopak mám zkušenost, že hodně mých kolegů z oboru v tomto nízkorozpočtovém režimu nedokáže fungovat. Má v hlavě info, že klíčovka stojí třeba 15 - 20 tisíc a neumí to klientovi nabídnout jinak. Jde to. Stačí chtít a hledat způsoby, jak klientovi pomoci.

Poslední příklad z praxe: klient obešel drahé PR agentury i freelancery a dělal si PR sám. Výsledky měl podobné a ušetřil desítky tisíc korun za PR služby.
14.5.2014, 13:19
Super Martine, ze zkušenosti se mi zdá, že se nejvíce šidí persóny a informační architektura. Zrovna u persón mi to přijde jako škoda, jelikož ty pak mohou ušetřit spoustu práce na architektuře webu i na klíčovce.

Házet čísly zdá se mi ale poněkud nešťastné. Hrozně záleží na náročnosti projektu - někde se dá výrazně ušetřit za úvodní práce a někde se člověk do této části nedostane ani s čistě programátorskými výdaji.

Samozřejmě, že ne všechno je nutné dělat před začátkem. Pokud ale po postavení webu zjistíme, že naše cílová skupina je ve skutečnosti úplně jiná, hledají pod jinými výrazy a s komunikací musíme taky něco dělat, tak následné výdaje výrazně převýší částku, která by byla potřeba na začátku.
14.5.2014, 14:34
Podle mě je tohle zbytečný nic neříkající článek, protože každý web je jiný a něco jiného potřebuje.
Světe div se, ale provozuji úspěšně web, jehož vývoj šel úplně jinak a přesto jak říkám, je úspěšný. A to tak že velmi.
Na podobné věci nejde napsat univerzální manuál.
14.5.2014, 15:51
Mě naopak přijde super, že jsi shrnul co je nebo spíše mělo by být součástí realizace webového projektu, přestože to není univerzální postup nutný pro všechny.

Naši klienti a bohužel i ti poměrně velicí obvykle předpokládají, že stačí nakreslit obrázek, ze kterého vznikne webová stránka a možná někdo vymyslí nějaký obsah. Podle toho pak webové stránky vypadají a hlavně fungují.

Určitě existují úspěšné projekty, které vznikly jinak, ale držet se ověřeného postupu a využít konzultanty významně zvyšuje pravděpodobnost úspěchu.

Neumím si také představit, že někdo zvládne svědomitě zpracovat úvodní analýzu, definovat cíle, AKW, cílové skupiny a marketingovou strategii v čase 10 hodin.

Díky za článek.
14.5.2014, 20:14
Martine, zdá se mi to, nebo jsi zapomněl na roli copywritera? :) Občas mi přijde hotový prototyp webu, kde jsou všechny stránky jak z článkovité šablony, a to se špatně vymýšlí prodejní příběh nebo kreativa. Jasně, třeba to podcenil UX designer, ale přizvat na začátku textaře by to snadno pořešilo.

V off-line je běžná úzká spolupráce grafika a copywritera. U webů vstupuje do hry navíc UX designer, proto bych u on-line projektů rád viděl už od začátku spolupráci copywritera, UX designera a grafika jako nerozlučné trojky.

Mimochodem, článkem se snažíš pomoct lidem, kteří se neorientují v profesích a rolích u webových projektů. A ještě by takové firmy měly mít rozpočet nad 100 tisíc. Neměly by radši vložit důvěru v dobrou agenturu? Nemusí se pak nic učit, zkoušet práce řídit, jednají s konkrétním accountem z agentury a ta jim také ručí za úspěch a kvalitu celého projektu. Není to pro ně jednodušší?
[9] Martin Matějka
14.5.2014, 22:00
Richarde ano, copywriter by se toho účastnit měl, ale chápu to jako takové "nice to have", nikoli "must have". To co popisuješ, částečně pokryjí právě SEO konzultant spolu s obsahovým stratégem (kterými bývají zpravidla šikovnější copywriteři :-). Ale ano, máš pravdu, copywiter tam určitě patří.

A zda vybrat agenturu nebo uskupení freelancerů, nad tím polemizovat nyní nechci :-) Psal jsem o tom už x statusů, tvítů i článek a bylo řečeno dost :-) IMHO o tom tento článek není :-)

A díky ostatním za komenáře, v podstatě Martin Henych to shrnul skvěle, takže není potřeba víc odpovídat :-)
14.5.2014, 22:55
Možná to bude znít jako zázrak, ale náš eshop od počátku věků běží na šabloně za několik set korun měsíčně. Nevýhodou je slabá možnost personalizace. Velkou výhodou je, že jste schopni spustit provoz téměř okamžitě. Dalším zázrakem je že jsme za existenci nepotřebovali žádného UX, kopíka, vytváření person, ani čaroděje ze země moz a přežili až do teď . Přeji všecko dobré ;)
16.5.2014, 08:52
Pěkný přehled, Martine.

Myslím si, že se dá udělat dobrý, promyšlený a úspěšný web za třetinu toho, co je v článku. Neznám malou/střední firmu, která by do webu chtěla dát vyšší desítky tisíc a víc.

A není to o škudlení a odřezávání důležitých věcí a dobrých konzultantů. Někdy mi přijde, že se ty konzultace, návrhy a analýzy přeceňujou a předražujou ;)
[12] Martin
16.5.2014, 10:07
Adame jo i ne, záleží asi vždycky na typu projektu, znalostech a zkušenostech klienta, jeho vytížení (ma / nemá čas se tím zabývat), a na mnoha dalších faktorech.

Když je na straně klienta někdo treba tak schopny jako ty, pak to urcite jde levněji. Když je tam ale jen majitel a tým lidi online marketingem nepolibeny, potřebuje s tím víc pomoci.
17.5.2014, 13:19
Petře, mám za to, že Martin popisoval nějaký ideál. Přežívat se dá určitě i cestou od ideálu hodně vzdálenou. Na párcích a polifkách z pytlíku člověk taky nějak přežije docela dlouho a řadě jedinců to chutná, vyhovuje nebo nemají aktuálně jiné možnosti. Otázka je jenom jak dobré a dlouhé to přežívání bude :-)

Čímž vůbec nezpochybňuju, že nejde postavit zcela úspěšný projekt i jinou cestou. Jak zmiňoval Petr Jeník, určité typy projektů stojí na zcela odlišné logice.

Tolik za nás Gandalfy ze země Moz, jsem rád, že se to chytlo :-)
17.5.2014, 15:23
Pěkné a užitečné shrnutí, děkuji. Hlásím chybku pod články: Další četní.
25.5.2014, 14:08
Pěkně popsané, včetně diskuse. Dobře se ozval Richard, bez kopíka bývá výkon webu významně horší. Nicméně nejvíc me na článku dostalo, čím končí. Spuštěný web a pak už nic? Žádné SEO, PPC, linky, obsah...? To bych u markeťáka nečekal:)
[16] Martin Matějka
26.5.2014, 09:44
Karle, díky za komentář :-) o tom, co následuje po dokončení projektu, píšu vlastně v každém jiném článku, co tady na blogu mám, a protože tenhle je už tak dost dlouhý, nechtěl jsem to ještě natahovat :-)
28.7.2014, 12:05
To je učebnicový postup, kterého lze dosahovat pouze s určitou částí potenciálních klientů, kteří k tomu přistupují seriózně. Osobně mi připadá někdy demotivující, že na druhé straně existují i e-shopy, které jsou vytvářené doslova na koleni, bez strategie a zvláštních služeb a mají stejné výsledky (je to spíše ojedinělé, ale přesto existují).
[18] Jakub
17.11.2014, 15:45
Zdravím, zajímalo by mě, zda to všechno zvládnu udělat sám nebo je lepší, abych něco nechal řídit odborníky. Nějaké základy k tomu všemu mám, ale nevím. V současné době potřebuji především vytvořit e-shop. Koukal jsem například tady: http://www.oxyshop.cz/ready2go. Líbí se mi tam, že je to vše hotové rychle. Budu rád za názor. Děkuji.
Woah this blog is great i like reading your posts. Keep up the great work! You recognize, a lot of persons are looking around for this information, you can aid them greatly.
26.5.2016, 01:37
If you want to get read, this is how you should write.
Levitra…Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon….
A few years ago I'd have to pay someone for this information.
With havin so much written content material do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any methods to help reduce content from being stolen? I’d definitely appreciate it.
Heck of a job there, it absolutely helps me out.
Tout simplement parce que cela ne veut pas dire la même chose !Vous avez visiblement été plus occupé à masquer votre insuffisance par de l’anti-intellectualisme primaire qu’à lire attentivement la définition proposée. Relisez !Il n’y a aucune honte à ne pas savoir.Avant de réagir négativement, songez que j’ai sûrement beaucoup à apprendre de vous…
Jr., and I hope it melts like a snail on a wet, salted sidewalk. John Piper may think Michael was a ‘prophetic voice to the church’ but then, John Piper, certainly on this point, is as full of prunes as a Christmas
I’ve seen lots of these posts on FoT, and they rarely have much meat. Lots of talking a big game then ending with a provocative statement (“Okay, Solutions time…” then no real solutions). So I’ll throw down a challenge: provide some steak with that sizzle.
Kudos! What a neat way of thinking about it.
“all systems go”. Vista Ultimate 64. I’m trying out the free version of montastic.I’ve tried your test link and it returns a 0. Logged into the montastic site, it shows 1 site on error.
26.5.2016, 06:05
I would love to hear more about your gatherings. It sounds very similar to what we would like to do in Vienna. We’ve discussed communion in the context of a meal, but none of us are really sure how that would actually play out.
26.5.2016, 06:06
Yes they had good coffee but not as organized as I would like to see. a great addon for there set up is from they specialize in coffee counter dispensers. Check it out
It's about time someone wrote about this.
I want to win to free session because, I loved the way you take pictures, everyone I show them to loves them. (Esp my Boyfriend)It really builds self-esteem.
Hey there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!
It's wonderful to have you on our side, haha!
26.5.2016, 08:22
Wow. I can't believe that they bitched out at you for you wanting credit where credit was due! Seriously. "If you do not put the original source in the work sited, your quote will be considered plagiarism." That is something that was drilled in our heads in high school and they continue to say it in college.
Glad to hear you have a place for at least 9 months, but sorry some of the other things are a little more restrictive, although I can understand the pool/play ground and adult supervision from a liability stand point. I hope you can figure out a way to work at the playground/pool so you’re not cooped up inside all the time. Since there is no internet in either location maybe pick the one that saves yours and the kids sanity.
Knap dat je van de simpele (niets mis mee trouwens) naam ‘Vera’, ‘Ferrah’ kan maken. Ik heet ook altijd ‘Sabiene’ of ‘Sebbiene’ of iets in de richting, het is toch echt gewoon ‘Sabine’ hoor!
I’d rather read a bunch of no comments rather than these questions. Where’s the hard hitting questions from these guys? Give me a mic. I’d ask.Coach: do you feel your team came out flat Sunday?Coach: The focus didn’t look to be there. Why?Coach: why no deep throws at times in the game?Coach: what’s your problem with the media? Lol
Il vaut mieux être vigilant c’est sûr. Le plus pénible c’est que Facebook pénalise ces utilisateurs à ne faire que des demandes d’amis tous les 30 jours c’est bien pénible sous prétexte qu’il y aurait trop de demandes.
26.5.2016, 09:30
Ani nad původní, ani nad novelisovanou dikcí § 141 TrZ/2009 bych nejásal, neboÅ¥ doslovný výklad znamená, že strach, úlek nebo zmatek je vždy omluvitelným hnutím mysli, a mohou být i další, výslovnÄ› nespecifikovaná hnutí, která Äiní z vraha pouhého "zabijáka".Možná to chtÄ›lo trochu vÄ›tší gymnastiku Å¡edé kůry mozkové na stranÄ› zákonodárce, takto hrozí, že tato privilegovaná skutková podstata bude skuteÄnÄ› používána i u pachatelů, kteří usmrtili komplice ze strachu z odhalení.
19. Oktober 2012 um 14:57  schreibt:Liebe Frau Juranek, Ihre Liebe zu diesem Land und den Menschen spürt man so richtig erst, wenn man sich Ihre tolle Homepage ansieht. Da bekommt ja jeder Lust dorthin zu reisen und mehr über das Land zu erfahren. Ich freue mich sehr, dass Ihnen die Umsetzung der Homepage so wahnsinnig gut geglückt ist.Ich wünsche Ihnen,dass sich Ihre Wünsche erfüllen werden. Ricarda Grothe
26.5.2016, 10:57
Very valid, pithy, succinct, and on point. WD.
26.5.2016, 11:03
Not bad at all fellas and gallas. Thanks.
Oi alvanoi sta SKOPIA to ekanan fora. Efygan ap;o tis epitropes kai anavlithike ;olh i dhjadhikasia.Se mas dhen kseroume poios koroidheyei poion. Oi epitropoi tiw OMONOIAS sinehizoun tin apografi i OMONOIA fonazei apohi.... kai ti petihainei etsi? sklirainei tin kondra metaksi mas
Hello my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and include almost all vital infos. I’d like to see a lot more posts like this .
“If the people who “hang out†here really were “the Real Resistance,†they would use this site as a serious resource for mutual education and agitation;”That would be a really stupid thing to do.
Dans le même ordre d’idées, peut-on faire confiance sur les gaz de schistes and co, à des entreprises dont la quasi totalité des stations-services ont leurs réservoirs qui fuient vers le sous-sol ?
Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.
Jammen er du flink til å sy! Nå angrer jeg på at jeg ikke fulgte bedre med i håndarbeidstimene på skolen. Din mor er heldig som får en så flott gave, herlig farge og mønster. Klem fra Mona
Really trustworthy blog. Please keep updating with great posts like this one. I have booked marked your site and am about to email it to a few friends of mine that I know would enjoy reading..
Es war mir ziemlich egal. Ob er bleibt oder nicht ist doch völlig egal. Was er nicht hat, ist Rückgrat. Jedenfalls sind Worte gefallen, die einfach nur unglaublich erscheinen. Selbstverständlich hat er keine Fehler gemacht... Alles auf die Systempresse zu schieben ist eigentlich kein Denker Stil. Wulf ist weg und irgendein andere wird folgen und wir schicken immer noch unsere Euros in den Süden....
Hey, that's a clever way of thinking about it.
But the photo is taken on June 5th - the day after the students had left the square! And the tanks are leaving from the square going East - and probably out of the city. So he is actually stopping the tanks from leaving the square! This is total craziness!
Génial de découvreir qui se cache derrière Elvis!! avec mon ami nous voulons nous marrier à Vegas l’an prochain et aimerions beaucoup que ce soit Brendan notre Elvis. Comment ça se passe? est-ce qu’il ne fait que certains forfait ou a-t-on le choix du « Elvis »?En tous cas supers articles! très intéressant, ça donne un côté humain.
Hey this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!
Greetings from California! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!
26.5.2016, 16:58
Teaching folks what you KNOW is a superior idea, but spreading rumors and half truths is not great for any one. I hope you do a little much more analysis prior to you post your next article or weblog post. It really is one particular thing to be naive but this is downright silly.
26.5.2016, 17:13
Holly Reid - Ebony aka Rae Images – thanks so much for shining your light (and your camera) on this 90 Day Challenge. I am excited about what God WILL do in the lives of those who accept the charge to be better stewards.
Ann…Hang in there and be patient. I haven’t run in a week and had to scrap my 18 miler this past weekend. What you should do is trust your training and rest the knee. Hang in there ok?
Swoje początki miałem na różnych dystrybucjach. W którymś momencie po Ubuntu zobaczyłem Debiana i ubu trochę mi zbrzydło :) A że jest łatwiejszy to od tamtej pory tak uważam.
26.5.2016, 17:55
Enlightening the world, one helpful article at a time.
That's the smart thinking we could all benefit from.
Carol,que HONRA esse Post!!! Fiquei muito feliz com seus elogios e ao mesmo tempo apreensiva, pois, depois de tantas boas indicações, é uma baita responsabilidade agradar às suas exigentes leitoras!!!Que a perceria Closet 15 e Peti Cadô continue por muito tempo!Beijoca,Dé

Také občas tweetuji,
co mne kde zaujalo.

Podívejte se.