BLOG

Jak vybrat vhodné SEO školení

Jak vybrat vhodné SEO školení

V dnešní době je v nabídce různých SEO firem, agentur a freelance specialistů nespočet různých školení, konzultací a kurzů. Zorientovat se v nich a vybrat si to správné pro Vaše potřeby mnohdy může být velmi náročné. Zkusím Vám pomoci se v této záplavě SEO školení zorientovat.

Před nedávnem jsme si vysvětlili, jak je to s těmi SEO analýzami - s jejich kvalitou, a cenou. U výběru vhodného SEO školení je to v něčem trošku podobné, ale i SEO školení má svá specifika. V tomto článku jsem sepsal několik klíčových otázek, které byste si měli položit, než na nějaké SEO školení vyrazíte.

Co od školení čekáte

Základem pro výběr vhodného školení je ujasnit si, co vlastně od školení očekáváte. Bavme se nyní jen o školení SEO, v těch je dle mého názoru největší zmatek :-)

Pokud chcete dostat rychlý a jednoduchý recept na přední příčky ve vyhledávačích, najdete školení SEO, která Vám toto slíbí. Pravděpodobně ale budete zklamáni, protože rychlý recept s dlouhodobým účinkem neexistuje. SEO je dlouhodobý proces zlepšování webu a jakékoli tajné „SEO triky" jsou jen marketingovým tahem vykutálených SEO „specialistů".

Na školení SEO od těch, kteří tomu skutečně rozumí, se nedozvíte 666 tipů a triků, jak se dostat na přední místa vyhledávačů. Co si ze školení však odnesete, bude jiný pohled na celou problematiku, spoustu tipů k zamyšlení, rad a pocit dobře investovaného času a peněz. Dozvíte se principy vyhledávačů, proč se chovají tak či onak a co je jejich cílem. Není potřeba zabíhat do detailního fungování algoritmů vyhledávačů, už jen proto, že se neustále mění a vyvíjejí se.

Důležité je, abyste si osahali a nasáli postupy, díky kterým budete schopni z Vašeho webu vydělávat více peněz. Rozdíl mezi kvalitně prováděnou optimalizací a honičkou za zbytečnými pozicemi je jen ve stylu přemýšlení. Kvalitní školení SEO Vám ukáže správný směr.

Kdo by Vás tedy měl školit

Vybírejte podle zkušeností a ohlasů na školení daných osob. Vytipujte si několik školitelů a podívejte se, co se o jejich školeních (a o nich samotných) píše. Ne na jejich webech, ale na diskuzních fórech nebo na sociálních sítích. Pokud se o nich nikde nic nepíše, patrně to nebude to pravé ořechové.

Dívejte se také na jejich reference, pro koho v minulosti pracovali, kde působili, co dělají nyní. Dobré znamení je také vlastní publikační činnost školitele. Je to jakési vodítko, že školitel o tom něco ví, stojí si za tím a nebojí se to prezentovat veřejně. Pochopitelně jsou důležité i ohlasy na tyto články ;-)

Individuální školení, nebo skupinové?

Je možné vybrat si i mezi školením individuálním, které je z pravidla dražší a školitel bude „vyučovat" Vás nebo členy Vašeho týmu, anebo jsou školení, kde se potkáte s dalšími deseti lidmi, kteří se také chtějí něco naučit. Oboje má svá pro a proti, například u individuálního školení na Vás má lektor zpravidla více času a může se Vám více věnovat. Naopak u běžných školení můžete dlouze diskutovat „se sousedy", poučit se z jejich zkušeností a získat další pohled na věc i od dalších lidí. Je až s podivem, jak jsou „spolužáci" sdílní.

Zde záleží jen na Vás, individuální školení bývá většinou dražší. Ale není to pravidlem.

Než na školení půjdete

Pokud jde o školení SEO, doporučuji si vždy připravit konkrétní dotazy, stanovit si cíle - tedy konkrétní problémy - na které chcete získat odpovědi. Čím podrobněji a konkrétněji si tyto otázky připravíte, tím vhodnější získáte odpověď. Přípravu tedy nepodceňujte.

Jaké školení jsou u nás dobrá

Sítem, které jsem popsal v tomto článku, se nám nabídka kvalitních školitelů docela zužuje. Za sebe mohu doporučit několik jmen v různých odvětvích online marketingu. Například Google Analytics považuji na základní znalost každého, kdo chce řešit podnikání na internetu, na to je tu skvělé školení Honzy Tichého, pokud Vás zajímá internetový marketing obecně, pak zcela jistě navštivte školení SEM Marka Prokopa, nebo pokud jde o webovou analytiku a UX, určitě zkuste Optimics Marina Snížka.

Školení SEO pro Vás mohu zajistit i já. Oboru se věnuji přes 10 let, praxi mám z desítek (možná už stovek) poměrně zajímavých projektů a školení říkám Moderní SEO. Hlavně proto, že se ho snažím dělat jinak, než "garantéři pozic na seznamu levně". Pokud povozujete eshop, mohlo by  Vás zajímat i školení SEO pro eshopy.

Fotka ze školení SEO pro eshopy pro APEK z dubna 2013

Nějaké další tipy na dobrá školení v oboru? Prosím, zanechte komentář.

 

 

7 komentářů
30.5.2012, 10:14
Je to asi hlavně o tom, aby se klient na školení naučil o SEO vůbec přemýšlet a začlenil ho do své strategie.

Jaký je tvůj názor na různá on-line školení, SEO webináře aspol. co se poslední dobou rozmáhají (lenost školitelů? :-)) - dokáže to konkurovat klasickému face-to-face?
30.5.2012, 22:57
Pekny napad na clanek! :)
[3] Martin Matějka
31.5.2012, 08:41
Lukáš: s online školeními je to podle mého názoru vhodné pro úplné základy. Nejsem příliš příznivcem těchto školení, protože klasické face to face školení je daleko osobnější a dle mého názoru dá účastníkům víc, než jen "skype call". Na druhou stranu je to zas pro školitele pohodlnější. Ale třeba já tato online školení nedělám.

Nishkam: díky :)
2.8.2012, 14:38
zdravím, dobrý, jednoduchý článek a pravděpodobně pravdou vonící z reality...
Nejsme "seo veteráni" jako p. matějka, ale nutno podotknout, že se "od Vás" učíme, díky.
př.: Trvalo nám 6 měsíců, než seznam.cz zúročil práci a konkurenční klíčové slovo "plechová garáž" jsme doposkakovali na první dvě příčky (Siebaucz.cz). Školení je nutné, nutné a nutné...
díky
[5] Martin
8.9.2012, 14:03
Byl jsem na školení u Davida Šolce, dobrej týpek :-) http://www.primakurzy.cz
[6] Rostislav Válek
6.5.2013, 16:00
Jsem zvědav, jaké bude skolení o SEO od Martina Domese na http://seoakademie.eu
11.6.2013, 00:26
Pěkné počtení, díky za článek.

Také občas tweetuji,
co mne kde zaujalo.

Podívejte se.