BLOG

Další rok ve znamení volné nohy

Další rok ve znamení volné nohy

Rok 2012 byl pro mne velmi důležitý. Ať už v osobním životě – narodil se mi první syn, strávili jsme rok v novém bydlení nebo jsme se ženou oslavili hezké výročí - tak i v tom pracovním. Završil jsem svou manažerskou agenturní praxi a vrátil se zpět ke kořenům. Dovolte mi malé ohlédnutí a popsání těch zásadních fakt.

Když jsem se počátkem roku konečně vymanil ze zhruba ročního, poněkud hektického, působení v agentuře, rozmýšlel jsem se, co dál. Možnosti byly v podstatě dvě - jít se nechat zaměstnat do jiné agentury, nebo se vrátit k tomu, co jsem dělal i řadu let před tím – tedy jít na volnou nohu. Ačkoli mě spousta lidí přesvědčovala, že doba je zlá, a že bych měl jít za jistotou, zvolil jsem cestu „nejistoty“ – alespoň z jejich úhlu pohledu.

Já to ovšem viděl jinak, chápu podnikání na volné noze jako nekonečné moře příležitostí, výzev a překážek k překonávání. Jsem rád, že jsem se takhle rozhodl (a děkuji za to třeba i Honzovi Čepelkovi, který mi s rozhodováním značně pomohl). Proč toto své rozhodnutí hodnotím tak kladně?

Dělám, co umím a co mě baví

Nespolupracuji s každým, své klienty (stejně tak i svoje spolupracovníky), nebo spíše partnery, si v podnikání vybírám. Kritérií, podle kterých se rozhoduji, je celá řada, pochopitelně i finanční motivace, ale asi nejdůležitější je pro mne dobrý vztah s člověkem, se kterým mám něco dělat, jak si rozumíme, a jak si lidsky sedneme. Zpravidla již po první schůzce nebo prvním telefonátu vím, zda spolu v budoucnu pracovat budeme, nebo ne. Mít možnost volby je k nezaplacení.

Není potřeba vyjednávat o ceně

V oboru se pohybuji poměrně dlouho a v poslední době se daří se zájemci o mé služby příliš nesmlouvat o ceně. Přisuzuji to jednak tomu, že většina zakázek přichází přes doporučení, a pak určitě tomu „lidskému faktoru“ – prostě pakliže si lidsky sedneme, není nutné se už dále dohadovat – vzájemně si důvěřujeme a oba pracujeme na stejném cíli. Patrně budou hrát roli i další faktory, jako rozumný obchodní model nebo praxe a zkušenosti, ale to nyní nechme stranou.

Mám mnohem více času

Kde jsou ty dny, kdy jsem trávil v práci 12 až 14 hodin denně… Agenturní styl práce pro práci mne na volné noze naštěstí míjí velkým obloukem. Je to logické, protože jako freelancer ručím svým (doufám dobrým) jménem a mám spolupráce nastavené tak, že jediné, co je skutečně důležité, jsou výsledky. Na rozdíl od nudných a nic neříkajících reportů, kteřími se ukájejí někteří manažeři v agenturách. Tím, že si partnery ke spolupráci důkladně vybírám, nesmlouvám o cenách a vztahy mám založené na lidskosti, se otvírá prostor pro skutečně efektivní pracovní prostředí. To pak přináší zajímavé výsledky v relativně krátkém období, čímž vzniká poměrně dost volného času například pro rodinu, přátele nebo jiné aktivity.

Poznal jsem spoustu zajímavých lidí

Díky tomu, že veškerý čas netrávím nad monitorem v potemnělém openspacu do pozdních nočních hodin, dostanu se na řadu zajímavých přednášek, konferencí či jiných setkání. A právě díky tomu jsem za tento rok poznal spoustu zajímavých a inspirativních lidí. S většinou z nich budu (doufám) i nadále spolupracovat. Jsou pro mne důležití, zajímaví a obohacují mne jak po profesní, tak i po odborné stránce. Díky jim pak můžu nabízet jejich služby, i ty své vlastní v lepší kvalitě a kontextu. Dobrým krokem zcela určitě bylo i školení Roberta Vlacha na téma podnikání na volné noze ve Valticích.

Proč to vlastně píšu?

Pokud jste to dočetli až sem, děkuji Vám, máte můj obdiv ;-). Píšu to, protože jsem s životem na volné noze nad míru spokojen, užívám si jej a chtěl jsem se o to s vámi podělit. Chtěl bych tímto článkem také maličko „pošťouchnout“ třeba i pár z vás, kteří zatím zvažujete, jakým směrem se vrtnout, a volná noha je jednou z alternativ.

Jistě, působit jako nezávislý konzultant má i své stinné stránky, není to vždy procházka růžovou zahradou, ale pokud vydržíte, budete se snažit dělat svou práci dobře a hlavně si budete věřit, můžete dokázat zajímavé věci.

Přeji Vám hodně úspěchů a příjemně strávené svátky!

 

 

Další čtení

4 komentáře
21.12.2012, 10:00
Pocit z podnikání na volné noze popsaný v článku můžu plně potvrdit - pro mne byl letošek prvním rokem na vlastní triko a byl asi i nejlepším pracovním rokem za posledních 10 vůbec :-)

[2] Jirka Novák
21.12.2012, 10:42
Pekne shrnuti Martine :) Z meho pohledu take neni nad to delat praci, ktera cloveka bavi a sam si urcovat co, kdy a s kym budu delat. Samozrejme je to vykoupeno jistym pocitem "nejistoty" o nedostatku zakazek, ale myslim ze ta casova flexibilita a to ze se clovek venuje opravdu tomu co ho bavi a naplnuje, je ve finale k nezaplaceni! Hlavne je to silne navykove, nedokazu si uz ani predstavit, ze bych byl nekde zamestnany.
Preji hezke svatky.
21.12.2012, 19:57
Děkuji za zajímavý příspěvek. Na volné noze jsem zhruba 1,5 roku. Oproti zaměstnání nemám více volného času, ale snad se to zlepší. Časová flexibilita je úžasná - člověk se může řídit tím, co vlastně chce.
23.12.2012, 12:31
Díky za článek. Rozhodně mě pošťouchl dále:)
Už jen překonat ten strach z nejistoty a ono to půjde. Jako všechno nakonec.

Také občas tweetuji,
co mne kde zaujalo.

Podívejte se.